לוח דרושים וחיפוש עבודה, מודעות דרושים אמיתיות בלבד

search-iconמצא עבודה

אימון אישי למציאת עבודה - על מה אסור לוותר?

 כשאייל הגיע אלי לאימון אישי, הוא היה כבר לאחר חצי שנה של חיפוש עבודה.

שאלתי אותו- "מה אתה רוצה להיות?"
הוא ענה לי- "מנהל משאבי אנוש". לשאלתי מדוע , פירט: "כי זה מה שאני יודע לעשות, כיון שיש לי הצלחה מוכחת בתחום ובעיקר כי אילו המשרות שאני מוצא בעיתון."
הבנתי. 

"אז מה אתה רוצה להיות?" שאלתי. אייל השתתק ואז ענה: "מנהל משאבי אנוש, אמרתי לך." יכולתי להבחין שהוא לא בטוח שהקשבתי.
"שמעתי מהי התפיסה שלך לגבי מה שאתה יכול להיות", אמרתי לאייל, "אך לא שמעתי מה אתה באמת רוצה להיות".
במפגשי האימון הקרובים עבדנו על מה אייל רוצה להיות, ומה העתיד שהוא רוצה להמציא עבור עצמו. ובזמן שאתם במרוץ לחיפוש עבודה, עצרו רגע אחד לחשוב:

מה אתם רוצים באמת? בתהליך אימון אישי לראיונות עבודה אני תמיד מבקשת מהמועמדים לדרג מ- 1-10 עד כמה הם רוצים את המשרה. אני מבקשת תשובה מהירה, מהבטן ותמיד מרגישה אם היא אותנטית או לא. כשאני מראיינת מישהו שגם מתאים למשרה וגם מאוד רוצה אותה, שומעים ומרגישים את זה, האמינו לי, אני לא צריכה את שאלת הדירוג בשביל זה. שמתי לב במשך השנים כי אנשים אלה מצליחים מאוד בתפקידם ומוצאים את הדרכים הכי יצירתיות לבצע אותו. כל תהליך אימון מתחיל בחיבור לרצונות האמיתיים, אנחנו כל-כך לא מורגלים בכך שלעיתים זה עשוי לקחת גם כמה פגישות.

תתמקדו ורק אז תתפזרו: אני שומעת פעמים רבות אנשים אומרים "אני פתוחה להרבה דברים". בדרך כלל מאחורי האמרה הזו מתחבא חוסר מיקוד. זהו ההבדל בין מישהו שמנסה לקלוע לכל עבר ופוגע איפה שיוצא, לבין צלף, שמכוון למטרה מדויקת ופוגע, גם אם זה דורש מספר ניסיונות. כשתהיו ממוקדים הדבר יגדיל את סיכויי הקליעה שלכם, יסייע לכם למקד את סביבתכם (חברים, חברות השמה) בתפקידים אותם אפשר להציע לכם והחשוב מכל- ירגישו בראיון את המכוונות שלכם. אני תמיד מעדיפה לגייס מישהו ש"סגור על עצמו".
התמקדתם? יופי, עכשיו תוכלו להרשות לעצמכם להיות פתוחים, לשמוע אפשרויות שונות ולבחון אם זה אכן בהלימה למה שאתם רוצים ולמה שמתאים לכם.

מה יש לכם להביא לתפקיד? עשו רשימה של הכישורים הייחודיים שלכם, מעבר לתוכן של התפקיד. אייל היה שבוי באמונה שכמי שניהל משאבי אנוש- לעד עליו להישאר בתחום, כי זה מה שהוא יודע לעשות. בתהליך התבהר לאייל שיש לו גם כישורי ניהול מוכחים ובולטים וניסיון רב שצבר בעבודה עם ספקים, בהכשרת אנשים ובניהול מערכת מורכבת. אז מה אתם מביאים אתכם שמייחד אתכם?

תראו התלהבות אמיתית: מועמדים חושבים בטעות שאם הם מפגינים התלהבות מהתפקיד, זה מעמיד אותם בעמדה נחותה. ההיפך הוא הנכון, מנהלים ומגייסים יודעים כי מוטיבציה גבוהה הכרחית להצלחה בתפקיד, אין לכם כזו? חפשו כיוון אחר. הפגינו מוטיבציה, והיו אמיתיים, מראיין מנוסה יבחין בכך.

ולסיום, צרו הזדמנויות: במקום ללכת בדרך ולפנות בשביל מזדמן אקראי, שרטטו את המפה. סמנו מטרות ואז- הפיצו את הבשורה. ספרו לכולם כי אתם מחפשים עבודה (אם זה לא דיסקרטי כמובן), היו בקשר יזום עם חברות ההשמה ואל תחששו להשתמש בקשרים כדי לדעת על משרות שנפתחו. רוב האנשים מוצאים עבודה באמצעות מישהו שיידע אותם על המשרה- גם אם זה חבר של חבר.

תהליך של חיפוש עבודה יכול להיות לא פשוט. אם תגייסו לטובת עצמכם את החזון, המיקוד, ההתלהבות, ותחדדו את הכישורים הייחודיים שלכם- תוכלו ליצור את המקום הבא עבור עצמכם.
ואייל? תהליך האימון אפשר לו להסיר את שכבת האבק (או החלודה?) שכיסתה את הרצונות האמיתיים שלו, להעצים את החוזקות שלו ולפגוש באפשרויות חדשות. לאחר כחודשיים וחצי הוא השתלב כמנהל יחידה תפעולית מאתגרת באחת מחברות התקשורת, מצליח ושמח בעשייתו.

יפעת בר-קול גרכט, מאמנת אישית ועסקית, מנכ"ל I&G-פיתוח מנהיגות וארגונים מצליחים ומתמחה באימון מנהלים ובקריירה. בתפקידה האחרון הקימה וניהלה את תחום האאוטסורסינג במנפאואר ישראל.

 

מאמרים אחרונים בתחום חיפוש עבודה

 • אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני
  ברור לכול שככלל, הרושם הראשון חשוב וקובע, אבל פחות ברור שיצירת רושם ראשון במקום עבודה חדש, איננו עניין לרגע ויכול להימשך זמן רב ואפילו מספר חודשים. וזאת מדוע ? בארגונים גדולים , לוקח זמן ליצור רושם ראשון אצל האנשים. באשר מדובר בארגון גדול, דרושים מספר חודשים עד שמזדמן לפגוש את כל המנהלים, העובדים, הספקים, השותפים…
 • איך לבסס מעמד בתפקיד חדש?
  התחלת לעבוד בעבודה חדשה, בתקופה הראשונה רוב הדברים חדשים לך, אנשים, תפקידים, תחומי אחריות, תהליכים בארגון, הפוליטיקה הארגונית, המנהלים, העובדים, המשרדים, הערכים והחזון המוטמע בארגון ועוד ועוד.בהמשך למאמר הקודם, המדריך לשבוע הראשון בעבודה, הנה שלושה דברים שאפשר לעשות בעבודה החדשה כדי לבסס מעמד וכדי להתחיל ברגל ימין:
 • המדריך לשבוע הראשון שלך בעבודה
  גם אם את או אתה נמצאים עדיין בתקופת חיפוש עבודה, אפשר לשלב בתהליך החיפוש גם הכנה לקראת תחילת עבודה במקום החדש (שיגיע בקרוב).מספר טיפים להתנהלות נכונה בשבוע הראשון שלך בעבודה יעזרו לך להשתלב טוב יותר ונכון יותר במקום העבודה החדש. המאמר נכתב בלשון זכר אבל מתייחס לשני המינים כמובן.
 • המטרה - עבודה חדשה
  כשנכנסים לתהליך חיפוש עבודה צריך להגדיר מטרה, המטרה צריכה להיות פשוטה ברמת ההגדרה שלה, כשאת או אתה רואים את המטרה מול העיניים, אין שאלות לגביה. למשל:
 • למה מחפשי עבודה חייבים לחשוב כמו נמלים?
  אז הגעת לסיטואציה שנקראת "בין עבודות", המצב מתחיל בתחושת חידוש וצפייה לבאות, לפעמים גם משולב בלקיחת פסק זמן ופריקת עול. עכשיו כדאי לך להתחיל לחשוב כמו נמלה. כן. נמלה.
 • טוב ג'וב אחד ביד משניים (ג'וב ג'וב) על העץ
  לפעמים בתקופת חיפוש עבודה נקבל הצעה לג'וב נחמד בו אפשר להרוויח כמו כל ג'וב נחמד אחר, השאלה שאנחנו צריכים להתמודד איתה היא האם טוב ג'וב אחד ביד משניים על העץ (מג'וב אחר שאולי יגיע בעתיד). מה הייתם עושים?

כניסה לחשבון