לוח דרושים וחיפוש עבודה, מודעות דרושים אמיתיות בלבד

search-iconמצא עבודה

אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני

הרושם הראשון קובע
ברור לכול שככלל, הרושם הראשון חשוב וקובע, אבל פחות ברור שיצירת רושם ראשון במקום עבודה חדש, איננו עניין לרגע ויכול להימשך זמן רב ואפילו מספר חודשים.
וזאת מדוע ? בארגונים גדולים , לוקח זמן ליצור רושם ראשון אצל האנשים. באשר מדובר בארגון גדול, דרושים מספר חודשים עד שמזדמן לפגוש את כל המנהלים, העובדים, הספקים, השותפים העסקיים, הלקוחות ולמעשה כל אלה שאתה עתיד לעבוד במחיצתם. כל מפגש, דיון, החלפת דעות או קשר אנושי אחר, בונה בהדרגה את הרושם הראשון ממך אצל האנשים. לעומת זאת בארגונים קטנים, קיים קשר קרוב ויום יומי בין עובדים חדשים לוותיקים מה שמשקף לסביבת העבודה רושם ראשון בזמן קצר יחסית, הגם שעשוי לעיתים ליצור אי נוחות מסויימת אצל עובדים חדשים החשים כמי שנבחנים תחת מיקרוסקופ חברתי.

במהלך מספר חודשי העבודה הראשונים במקום עבודה החדש, אתה מבסס למעשה את אמון הסביבה ביכולותיך האישיות והמקצועיות , ומוכיח שאתה אכן מסוגל לבצע את תפקידך בהצלחה. להלן כמה עצות חכמות כיצד לנצל את חודשי העבודה הראשונים לביסוס רושם ראשון חיובי מתמשך.


1. משימה ראשונה - מיתוג אישי בארגון

בתקופת עבודתך הראשונה, אתה עשוי להישפט על סמך מכלול מאפיני התנהגות וביצוע אשר יגדירו אותך כסוג של מותג (לחיוב או לשלילה). אתה תישפט על סמך הופעתך לעבודה בזמן, לבוש הולם למעמדך, אמינות הופעתך לפגישות, השלמת פרויקטים בזמן, תרומתך לעבודת צוות, קצב התערותך בפעילות הארגון, נכונותך לשתף פעולה ולקחת אחריות.
חשוב לא פחות, עד כמה אתה פתוח לעמיתך בעבודתך החדשה. האם אתה משתף, האם אתה נמנע ממתן משוב (שלילי) בעל ערך רק מכיוון שאינך מרגיש בנוח למתוח ביקורת, האם אתה משתף עם עמיתך מתוך מטרה ליצור קשרים. כל מכלול המאפיינים הללו יקבעו איך תיתפס ע"י עמיתך לעבודה.

עובדים חכמים מתאמצים למתג עצמם כאנשי שיחה נעימים ומעניינים שנוח לתקשר איתם , אך עם זאת מוכנים מייד לקחת אחריות לגשת לעבודה ולעשותה בשלמות.

2. הקפיצה למים הקרים

נהדר, התקבלת לעבודה ! מחקרים הוכיחו כי החרדה מדבקת. התחלת עבודה חדשה היא אוליי ארוע מרגש עבורך, אך במבחינת המשרד מדובר בעוד יום עבודה רגיל שלו קצב ואנרגיה משלו. השתדל להיות רגוע, תתאים עצמך לאנרגיה ולקצב הקיים במשרד, גם אם זה שונה ממה שאתה רגיל. ברגע שתתערה יותר במקום ותהיה מוכר לעמיתך החדשים תוכל לקבוע באופן אינטואיטיבי קצב מתאים משלך. עד אז, עליך להימנע מחרדות, באשר הזמן כבר יעשה את שלו.

עובדים חכמים הנלחצים בעבודתם, לוקחים נשימה עמוקה, מתעשתים ומשדרים לסביבתם רושם שהכל בשליטה.

3. סגל לעצמך את חוק 70/30

חוק 70/30 ממליץ שתקדיש 70% מזמנך ללימוד, ברור ושאלת שאלות יסודיות על איך הדברים עובדים, ו 30% מהזמן לשתף ולפרסם בין עמיתך את הרקע שלך, כדי שהאנשים יכירו אותך, את מעלותך וסגנון מחשבתך. עם זאת, כמי שמדבר על עצמו, עליך לנקוט זהירות יתר שהפרסום לא יתקבל בטעות כיהירות או התנשאות.

עובדים חכמים לומדים לחקור, לשאול שאלות נחרצות (אך לא פולשניות) ולצבור ידע על הארגון. בדרך זו התקשורת שלהם בראיונות ודיונים תהיה לתועלת השותפים וכמו גם עבורם.

4. תמיד תתכונן מראש, עשה שעורי בית

ביומם הראשון בעבודה, עובדים חדשים שואפים להיכנס מייד לעניינים וזאת לאחר שביצעו תחקיר ראשוני להבנת המסגרת הארגונית החדשה, הרקע ההיסטורי, תחומי הפעילות וההיתמחות וכדומה. בזמן שבין שלב הגיוס והתחלת העבודה החדשה, מומלץ לנסות לאתר עובד ותיק בארגון, איש כח אדם או עובד מקביל, ולהשתדל להתעדכן באמצעותו בקשר לתרבות האירגונית וחיי היום יום בעבודה, זאת על מנת לסייע לך להיקלט במהירות ובצורה חלקה.

עובדים חכמים עושים את שיעורי הבית שלהם מראש. הם באים מראש עם הידע הנדרש, מוכנים להשתלב באופן מועיל בפעילות הצוות וללא הצורך להיגרר מאחור.

5. התאם עצמך לתרבות האירגון

מהן ההנחות והאמונות המניעים את התנהגותם ופעולתם של עובדים ? התשובה הכוללת לכך גלומה בתרבות הארגונית. לא ניתן לדחות או לתמוך בתרבות עד שמקבלים ומיישמים אותה בפועל. עבור אלה המאמצים את התרבות הארגונית היא תשאר מוטבעת בהם תמיד.

עובדים חכמים לומדים את הסביבה, לא על ידי מה אנשים אומרים שהם הולכים לעשות, או מה הם מעריכים שיהיה, אלא על פי מה שאנשים עושים בפועל, כיצד הם מטפלים בלקוחות, עד כמה טובת החברה טבועה בפועלם, והאם מדיניות החברה מיושמת ונאכפת באופן עקבי, ואם לא - מדוע לא..

מעבר לעבודה חדשה מגלם בתוכו הימור לא פשוט. שים לב שאתה עשוי לשגות כבר בהתחלה, באופן השתלבותך במקום החדש. מצד שני, אם תשכיל לבסס רושם ראשון חזק ומתמשך כבר בהתחלה, הצלחתך מובטחת ! לכן, מצא את האיזון הנכון לכל. היה מי שאתה, אך היכנס מייד לעניינים. פעל ברוגע, אך היה קשוב ושאל שאלות עומק. ולבסוף למד ותבין את התמונה הגדולה של האירגון ותתמזג לתוכה.

בהצלחה!

המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע רלוונטי לנשים ולגברים הנמצאים בתקופה הראשונה שלהם בעבודה חדשה ומעוניינים לייצר רושם ראשוני חיובי באופן מודע ומכוון. 

אם עדיין לא התחלת לעבוד, בלוח הדרושים שלנו באתר תמצאו מגוון רחב של משרות פתוחות בכל התחומים ובכל האיזורים, מודעות דרושים אמיתיות בלבד: לוח דרושים

מאמרים אחרונים בתחום חיפוש עבודה

 • עבודה לסטודנטים, עבודה במהלך לימודים
  רובנו, זקוקים לפרנסה בכל שלב בחיים, וגם בתקופת הלימודים. במאמר זה נראה מהם התפקידים שמתאימים לסטודנטים? ואיך מוצאים עבודה שמשתלבת באופן הטוב ביותר עם תקופת לימודים?
 • איך עוברים מתפקידי מזכירות לניהול משרד?
  תפקידי מזכירות ואדמיניסטרציה הם תחום רחב ומגוון מתוכו אפשר להתפתח ולצמוח לתפקידים ותחומים נוספים. אנו כאן על מנת לסייע לכם ללמוד על דרכים להתקדם בדרגות ולעבור מתפקידי מזכירות ותפקידי אדמיניסטרציה, לתפקידים בכירים יותר כמו ניהול משרד וכמו עוזרת אישית לבכירים. אז איך עושים זאת?
 • המעסיקים לא חוזרים אליך? בדוק/י למה
  אתם ממשיכים להעביר קורות חיים אל מעסיקים ללא מענה? זה הזמן ללמוד כיצד לעשות זאת נכון. סיבות רבות יכולת להוביל לכך שמעסיקים לא חוזרים אליכם. אז למה זה קורה?
 • איך לבסס מעמד בתפקיד חדש?
  התחלת לעבוד בעבודה חדשה, בתקופה הראשונה רוב הדברים חדשים לך, אנשים, תפקידים, תחומי אחריות, תהליכים בארגון, הפוליטיקה הארגונית, המנהלים, העובדים, המשרדים, הערכים והחזון המוטמע בארגון ועוד ועוד.בהמשך למאמר הקודם, המדריך לשבוע הראשון בעבודה, הנה שלושה דברים שאפשר לעשות בעבודה החדשה כדי לבסס מעמד וכדי להתחיל ברגל ימין:
 • המדריך לשבוע הראשון שלך בעבודה
  גם אם את או אתה נמצאים עדיין בתקופת חיפוש עבודה, אפשר לשלב בתהליך החיפוש גם הכנה לקראת תחילת עבודה במקום החדש (שיגיע בקרוב).מספר טיפים להתנהלות נכונה בשבוע הראשון שלך בעבודה יעזרו לך להשתלב טוב יותר ונכון יותר במקום העבודה החדש. המאמר נכתב בלשון זכר אבל מתייחס לשני המינים כמובן.

כניסה לחשבון