אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני - "מובטל" דרושים

לוח דרושים וחיפוש עבודה, מודעות דרושים אמיתיות בלבד

search-iconמצא עבודה

אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני

הרושם הראשון קובע
ברור לכול שככלל, הרושם הראשון חשוב וקובע, אבל פחות ברור שיצירת רושם ראשון במקום עבודה חדש, איננו עניין לרגע ויכול להימשך זמן רב ואפילו מספר חודשים.
וזאת מדוע ? בארגונים גדולים , לוקח זמן ליצור רושם ראשון אצל האנשים. באשר מדובר בארגון גדול, דרושים מספר חודשים עד שמזדמן לפגוש את כל המנהלים, העובדים, הספקים, השותפים העסקיים, הלקוחות ולמעשה כל אלה שאתה עתיד לעבוד במחיצתם. כל מפגש, דיון, החלפת דעות או קשר אנושי אחר, בונה בהדרגה את הרושם הראשון ממך אצל האנשים. לעומת זאת בארגונים קטנים, קיים קשר קרוב ויום יומי בין עובדים חדשים לוותיקים מה שמשקף לסביבת העבודה רושם ראשון בזמן קצר יחסית, הגם שעשוי לעיתים ליצור אי נוחות מסויימת אצל עובדים חדשים החשים כמי שנבחנים תחת מיקרוסקופ חברתי.

במהלך מספר חודשי העבודה הראשונים במקום עבודה החדש, אתה מבסס למעשה את אמון הסביבה ביכולותיך האישיות והמקצועיות , ומוכיח שאתה אכן מסוגל לבצע את תפקידך בהצלחה. להלן כמה עצות חכמות כיצד לנצל את חודשי העבודה הראשונים לביסוס רושם ראשון חיובי מתמשך.


1. משימה ראשונה - מיתוג אישי בארגון

בתקופת עבודתך הראשונה, אתה עשוי להישפט על סמך מכלול מאפיני התנהגות וביצוע אשר יגדירו אותך כסוג של מותג (לחיוב או לשלילה). אתה תישפט על סמך הופעתך לעבודה בזמן, לבוש הולם למעמדך, אמינות הופעתך לפגישות, השלמת פרויקטים בזמן, תרומתך לעבודת צוות, קצב התערותך בפעילות הארגון, נכונותך לשתף פעולה ולקחת אחריות.
חשוב לא פחות, עד כמה אתה פתוח לעמיתך בעבודתך החדשה. האם אתה משתף, האם אתה נמנע ממתן משוב (שלילי) בעל ערך רק מכיוון שאינך מרגיש בנוח למתוח ביקורת, האם אתה משתף עם עמיתך מתוך מטרה ליצור קשרים. כל מכלול המאפיינים הללו יקבעו איך תיתפס ע"י עמיתך לעבודה.

עובדים חכמים מתאמצים למתג עצמם כאנשי שיחה נעימים ומעניינים שנוח לתקשר איתם , אך עם זאת מוכנים מייד לקחת אחריות לגשת לעבודה ולעשותה בשלמות.

2. הקפיצה למים הקרים

נהדר, התקבלת לעבודה ! מחקרים הוכיחו כי החרדה מדבקת. התחלת עבודה חדשה היא אוליי ארוע מרגש עבורך, אך במבחינת המשרד מדובר בעוד יום עבודה רגיל שלו קצב ואנרגיה משלו. השתדל להיות רגוע, תתאים עצמך לאנרגיה ולקצב הקיים במשרד, גם אם זה שונה ממה שאתה רגיל. ברגע שתתערה יותר במקום ותהיה מוכר לעמיתך החדשים תוכל לקבוע באופן אינטואיטיבי קצב מתאים משלך. עד אז, עליך להימנע מחרדות, באשר הזמן כבר יעשה את שלו.

עובדים חכמים הנלחצים בעבודתם, לוקחים נשימה עמוקה, מתעשתים ומשדרים לסביבתם רושם שהכל בשליטה.

3. סגל לעצמך את חוק 70/30

חוק 70/30 ממליץ שתקדיש 70% מזמנך ללימוד, ברור ושאלת שאלות יסודיות על איך הדברים עובדים, ו 30% מהזמן לשתף ולפרסם בין עמיתך את הרקע שלך, כדי שהאנשים יכירו אותך, את מעלותך וסגנון מחשבתך. עם זאת, כמי שמדבר על עצמו, עליך לנקוט זהירות יתר שהפרסום לא יתקבל בטעות כיהירות או התנשאות.

עובדים חכמים לומדים לחקור, לשאול שאלות נחרצות (אך לא פולשניות) ולצבור ידע על הארגון. בדרך זו התקשורת שלהם בראיונות ודיונים תהיה לתועלת השותפים וכמו גם עבורם.

4. תמיד תתכונן מראש, עשה שעורי בית

ביומם הראשון בעבודה, עובדים חדשים שואפים להיכנס מייד לעניינים וזאת לאחר שביצעו תחקיר ראשוני להבנת המסגרת הארגונית החדשה, הרקע ההיסטורי, תחומי הפעילות וההיתמחות וכדומה. בזמן שבין שלב הגיוס והתחלת העבודה החדשה, מומלץ לנסות לאתר עובד ותיק בארגון, איש כח אדם או עובד מקביל, ולהשתדל להתעדכן באמצעותו בקשר לתרבות האירגונית וחיי היום יום בעבודה, זאת על מנת לסייע לך להיקלט במהירות ובצורה חלקה.

עובדים חכמים עושים את שיעורי הבית שלהם מראש. הם באים מראש עם הידע הנדרש, מוכנים להשתלב באופן מועיל בפעילות הצוות וללא הצורך להיגרר מאחור.

5. התאם עצמך לתרבות האירגון

מהן ההנחות והאמונות המניעים את התנהגותם ופעולתם של עובדים ? התשובה הכוללת לכך גלומה בתרבות הארגונית. לא ניתן לדחות או לתמוך בתרבות עד שמקבלים ומיישמים אותה בפועל. עבור אלה המאמצים את התרבות הארגונית היא תשאר מוטבעת בהם תמיד.

עובדים חכמים לומדים את הסביבה, לא על ידי מה אנשים אומרים שהם הולכים לעשות, או מה הם מעריכים שיהיה, אלא על פי מה שאנשים עושים בפועל, כיצד הם מטפלים בלקוחות, עד כמה טובת החברה טבועה בפועלם, והאם מדיניות החברה מיושמת ונאכפת באופן עקבי, ואם לא - מדוע לא..

מעבר לעבודה חדשה מגלם בתוכו הימור לא פשוט. שים לב שאתה עשוי לשגות כבר בהתחלה, באופן השתלבותך במקום החדש. מצד שני, אם תשכיל לבסס רושם ראשון חזק ומתמשך כבר בהתחלה, הצלחתך מובטחת ! לכן, מצא את האיזון הנכון לכל. היה מי שאתה, אך היכנס מייד לעניינים. פעל ברוגע, אך היה קשוב ושאל שאלות עומק. ולבסוף למד ותבין את התמונה הגדולה של האירגון ותתמזג לתוכה.

בהצלחה!

המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, המידע רלוונטי לנשים ולגברים הנמצאים בתקופה הראשונה שלהם בעבודה חדשה ומעוניינים לייצר רושם ראשוני חיובי באופן מודע ומכוון. 

אם עדיין לא התחלת לעבוד, בלוח הדרושים שלנו באתר תמצאו מגוון רחב של משרות פתוחות בכל התחומים ובכל האיזורים, מודעות דרושים אמיתיות בלבד: לוח דרושים

מאמרים אחרונים בתחום חיפוש עבודה

 • חיפוש עבודה
  חיפוש עבודה הוא תהליך אשר דורש משאבים וכוחות נפש - מכל אחד ובכל מצב.מי שפונה לתחומים המסורתיים כמו חיפוש עבודה בשירות לקוחות, חיפוש עבודה בשיווק, במזכירות ואדמיניסטרציה, חיפוש עבודה בביטחון או בעבודה פיזית אחרת חווה את אותם קשיים כמו מי שמחפש עבודה בתחומי הטכנולוגיה והמדע כמו חיפוש עבודה בהייטק או במקצועות האינטרנט, חיפוש עבודות מחקר…
 • איך אפשר להיכנס לתחום ההייטק (ללא ידע מוקדם וללא קורס במכללה)?
  נכון שזה נשמע כמו קליקבייט, כמו הבטחה שלא ניתן לממש באמת, אנחנו רגילים שקורסי הסבה למקצועות ההייטק הם קורסים יקרים וארוכים שבסופם אין באמת הבטחה לעבודה בתחום ההייטק. 
 • תצאו להתאוורר - חפשו עבודה מכל מקום
  זה נכון שחיפוש עבודה זה תהליך שחייבים לעשות כשחייבים למצוא עבודה, וזה נכון שיש קושי בחיפוש עבודה והוא דבר שמשפיע על הרבה מקומות בחיים שלנו, זה נכון שזה דחוף למצוא עבודה ולפעמים אפילו מאוד דחוף.
 • מתי עדיף לא לשלוח קורות חיים?
  כמחפשי עבודה אנחנו עוברים סיטואציות ומצבים שונים שמשפיעים עלינו וגורמים לנו להרגיש כל מיני דברים, ברי מזל, לא מוצלחים, יכולים לעשות הכל, כעס, תסכול, שמחה ועצב ועוד ועוד תחושות שעולות במהלך תהליך חיפוש העבודה ובהקשר אליו.
 • למה אתם לא מוצאים עבודה? ואחרים כן - בחנו את עצמכם
  אם גם אתם שואלים את עצמכם "למה אני לא מוצא עבודה?" או "למה המעסיקים לא חוזרים אלי?" …. אז המאמר הזה עבורכם. ישנן הרבה סיבות שיכולות לגרום למחפשי עבודה לא למצוא עבודה, חלקן סיבות אובייקטיביות שאינן קשורות באופן ישיר במה שאנחנו עושים בחיפוש העבודה וחלקן תוצאה ישירה של מה שאנחנו לא עושים בחיפוש עבודה.
 • לקראת החופש הגדול, טיפים לניסוח מודעת דרושים לנוער
  החופש הגדול מתקרב וכך גם הסוף לבלאגן במשרד, בני הנוער המחפשים עבודה יגיעו לכמה שבועות כדי לסדר את הארכיון, לטפל במחסנים, לסייע בסידור וארגון חדרים, יסרקו, ידריכו, יעזרו עם המחשבים ועוד ועוד.

כניסה לחשבון